فروشگاه لیپر AR | EN

02171178

پرسش های متدوال

تفاوت قیمت بلوک های سیمانی به چه علت است؟
پاسخ

اکثر بلوکهای دارای گواهینامه فنی و استاندارد ملی در یک رنج قیمتی هستند. در انواع بلوک لیپر، از مواد اولیه گران و مرغوب شامل پوکه صنعتی پرلیت (هشتمین ماده عایق دنیا) ، الیاف پلی پروپیلن (الیاف p.p) دو نوع از با کیفیت ترین پوکه های معدنی (پوکه پومیس و اسکوریا) استفاده میشود، همچنین تولید بلوک با دستگاه تمام اتوماتیک و پرس چند ده تنی باعث افزایش تراکم و درنتیجه افزایش مصرف مواد اولیه در هر بلوک می شود، علاوه بر موارد فوق، استفاده از کوره های بخار (کیورینگ) برای عمل آوری بلوکهای سیمانی سبک که باعث افزایش کیفیت و بهبود خواص فیزیکی بلوکهای سبک لیپر میشود همچنین تعمیر و نگهداری سیستم های اتوماتیک و دستگاههای خط تولید به منظور داشتن دقت در تولید محصول باکیفیت، باعث بالارفتن هزینه های تولید و قیمت تمام شده بلوک سیمانی سبک میشودعلاوه بر این موارد هزینه های دیگری جهت نظارت بر محصولات تولیدی به طور مستمر و راه‌اندازی آزمایشگاههای  کنترل کیفیت و تست و کنترل دایمی محصولات خط تولید به منظور تولید محصول استاندارد و با کیفیت مطابق با الزامات گواهینامه فنی مرکز تحقیقات و استاندار ملی ایران انجام می‌گیرد که تمامی این موارد باعث بالا رفتن قیمت تمام شده بلوک های با کیفیت می گردد.

 

مواد تشکیل دهنده بلوک سبک لیپر چیست؟
پاسخ

مواد اصلی تشکیل دهنده لیپر شامل: سیمان ، دانه صنعتی پرلیت، دانه معدنی اسکوریا و پومیس، الیاف پلی پروپیلن (p.p) ، آب و افزودنی های دیگر.

آیا بلوک لیپر عایق حرارت است؟
پاسخ

بله بلوک سبک لیپر، عایق فوق العاده حرارت با ایجاد اختلاف دما 18 درجه سانتی گراد در دو طرف دیوار است.

این شرکت اقدام به ساخت دیوار کامل با بلوکهای عرض 15cm سه سوراخه در سایت انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کرده است که یک سمت داخلی دیوار با پوشش گچ و خاک و سمت بیرونی آن با اندود سیمان پوشانده شده است (مشابه آنچه در ساختمانها به صورت واقعی کار می شود) این دیوار پس از طی زمان مناسب در اتاقک تست، موفق به ایجاد اختلاف دما به میزان 18 درجه در دو طرف دیوار شده است. طبق آزمایش شماره 10092-14-89 بخش حرارت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که برروی بلوک ضخامت 15cm (دو جداره) لیپر صورت گرفته است. این بلوک می تواند اختلاف 18 درجه کلوین بین دو سمت خود بوجود بیاورد، این شرکت به جای آزمایش برروی پوکه و مواد اولیه، نمونه بتن و یا نمونه بلوک (که در واقعیت کاربردی ندارد)،  آزمایش عایق حرارت را برروی دیوار ساخته شده از بلوک های سبک لیپر با عرض 15 سانتی متر 2 جداره در یک قاب کامل همراه با اندود و آستر در دو طرف دیوار انجام داده است. بدیهی است که بلوکها با عرض 20cm (دو جداره) و 14cm (سه جداره)، مقاومت بیشتری نیز در مقابل حرارت خواهند داشت.

آیا بلوک لیپر عایق صوت است؟
پاسخ

بله، بلوک سبک لیپر، عایق فوق العاده صوتی است.

شرکت لیپر، اقدام به ساخت دیوار کامل با بلوکهای عرض 15cmسه سوراخه در سایت بخش آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کرده است (مشابه آنچه در ساختمانها به صورت واقعی کار می شود.) وواین دیوار پس از طی زمان مناسب در اتاقک تست، موفق به ایجاد 50 دسی بل افت صوتی در دو طرف دیوار شده است. طبق آزمایش شماره 5/148/1 اتاق آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که برروی بلوک ضخامت 15cm (دو جداره) صورت گرفته، این بلوک میتواند 50db (دسی بل) افت صوتی ایجاد کند که در مقایسه با نمونه های مشابه، بی رقیب است و بدیهی است که بلوک های عرض 20cm (دو جداره) و 14cm (سه جداره)، مقاومت بیشتری در مقابل صدا خواهند داشت.

 

 

آیا در استاندارد ملی 7782 ایران توصیه به استفاده از بلوک های با نر و مادگی شده است؟
پاسخ

بله، به طور واضح در استاندارد ملی ایران در قسمت ویژگی ها (شماره 6) بند 6-1 توصیه به وجود کام و زبانه برای ایجاد اتصال بهتر کرده است.

دلیل وجود نری و مادگی در طراحی بلوک های لیپر چیست؟
پاسخ

استاندارد ملی ایران مطابق بند 6-1 صفحه 4 توصیه به داشتن فاق و زبانه برای داشتن اتصال بهتر می کند از مزایای دیگر آن میتوان به :

 1. افزایش سرعت اجرای دیوار

2.  سهولت در شاقول چیدن دیوار

3. یکپارچگی بیشتر و مقاومت بیشتر در برابر زلزله

4. جلوگیری از ایجاد پل حرارتی عمودی که در بلوک های بدون نر و مادگی توسط ملات معمولی بین 2 بلوک بوجود می آید

اشاره کرد.

 

تمدید گواهینامه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی متعلق به شرکت افق فردای پاسارگاد و استاندارد ملی 7782 ایران به چه صورتی  انجام می پذیرد؟
پاسخ

بدین منظور در هر سال هفت مرتبه ( سه مرتبه مرکز تحقیقات/ چهار مرتبه اداره استاندارد) کارخانه بلوک لیپر توسط کارشناسان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و کارشناسان سازمان استاندارد ایران بدون اطلاع قبلی مورد بازدید قرار می گیرد و به صورت رندوم نمونه برداری می گردد که پس از تست و آزمایش برروی نمونه ها در آزمایشگاه های مرکز تحقیقات راه مسکن و اداره استاندارد مطابقت آن با استاندارد ملی 7782 ایران مورد تأیید قرار می گیرند.

 

 

آیا بلوک لیپر در برابر آتش مقاومت دارد؟
پاسخ

بله طبق آزمایش شماره 22357-40-94 بخش مهندسی آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که برروی بلوک ضخامت 15cm (دو جداره) انجام شده، یک دیوار غیر باربر از جنس بلوک سیمانی (لیپر)، در کوره مقاومت در برابر آتش مقیاس متوسط (کوره یک متر مربع) آزمایش شد. تحت شرایط مشخص آزمون، که در گزارش به تفصیل بیان شده است، آزمونه تا دقیقه 180 (پایان آزمون) و تا دمای 1200 درجه سانتی گراد، معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورده کرد.

 

آیا در بلوک لیپر پوکه لیکا و شن و ماسه استفاده می شود؟
پاسخ

خیر در بلوک لیپر، به هیچ وجه پوکه لیکا و شن و ماسه استفاده نمی شود. پوکه صنعتی استفاده شده در بلوک لیپر، پرلیت می باشد که هشتمین ماده عایق دنیا می باشد.

آیا بلوک لیپر مبحث 3 که حفاظت ساختمان در برابر حریق است را رعایت می کند؟
پاسخ

بله، بلوک سبک لیپر مطابق مبحث 3 (حفاظت ساختمان در برابر حریق) مقررات ملی ساختمان، معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را در طول مدت زمان آزمایش تا دمای 1200 درجه سانتی گراد به مدت 3 ساعت برآورده کرده است.

پروسه انجام آزمایشات بر روی تولیدات شرکت لیپر چگونه است؟
پاسخ

کلیه دستگاه های موجود در آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت بلوک سبک لیپر سالانه توسط اداره استاندارد بازرسی و کالیبره می شوند.

آزمایشگاه کنترل کیفیت شامل دستگاه های ذیل می باشد:

جک تعیین مقاومت بتن / کمپراتور تعیین جمع شدگی خطی / انکوباتور یخچالدار / کولیس دیجیتال / ترازوی ارشمیدس / آون / مخزن آب / پلیت بارگذاری بتن / ساعت عقربه ای و ....

که به طور مداوم (سالانه 4 مرتبه)مطابقت آزمایشات جذب آب بلوک، جمع شدگی بلوک، ابعاد، مقاومت فشاری و ... با استاندارد ملی 7782 مورد آزمایش و بررسی قرار میگیرد.

 

جذب آب بلوک لیپر چگونه است؟
پاسخ

طبق آزمایش اداره استاندارد، جذب آب بلوک لیپر 212Kg/m3 می باشد که بر اساس این استاندارد، حداکثر جذب آب برای بلوک های سبک این رده، باید 288 Kg/m3 باشد. اگر محصولی جذب آبی بیش از این مقدار داشته باشد به علت جذبِ آبِ گچ و خاک و یا گچ، باعث ایجاد ترک روی آستر نازک کاری خواهد شد. همچنین جذب آب کمتر نیز باعث عدم چسبندگی این محصولات با انواع ملات و چسبهای کاشی و سنگ می شود.

آیا بلوک لیپر قابلیت شیار پذیری دارد؟
پاسخ

یکی از مواد تشکیل دهنده بلوک لیپر الیاف پلی پروپیلن (p.p) است که در بازار به الیاف نسوز نیز شهرت دارد. این الیاف تأثیر بسیار مثبت و قابل توجهی برروی مقاومت فشاری، خمشی و علی الخصوص کششی بلوک داشته و امکان شیار پذیری برروی آن را (قبل از اعمال هر گونه آستر نازک کاری) بدون وجود پرت و یا تخریب دیوار فراهم میسازد. این الیاف باعث میشود که بنّا، در حین اجرا در صورتی که دسترسی به فرز نداشته باشد، بتواند با ضربه تیشه، بلوک لیپر را بدون خرد شدن به 2 یا 3 قسمت تقسیم کند.

همچنین وجود این الیاف، میزان جمع شدگی بلوک را تا حد زیادی کاهش می دهد که نتیجه آن کاهش چشمگیر ترکهای مویی روی دیوار تمام شده است.

پرت بلوک لیپر چقدر است؟
پاسخ

 برخلاف روش سنتی تولید بلوک، که برروی زمین با دستگاههای دستی و بدون پرس هیدرولیک تولید می شوند و روزها آبیاری می شوند تا به مقاومت خود برسند، بلوک لیپر با دستگاههای تمام اتوماتیک برروی پالت فلزی تولید شده و عمل پر کردن قالب، همراه با 4 ویبره عمودی و همزمان با پرس 300 تنی انجام می شود و همچنین پس از تولید، مستقیماً به کوره بخار(کیورینگ)، انتقال می یابند و به مدت 12 ساعت، در کوره بخار پخته میشوند و مقاومت حداکثری 28 روزه بتن را ظرف 12 ساعت بدست می آورند. این سیستم تولید، باعث شده تا در زمستان سرد یا تابستان گرم، هیچگونه تفاوتی در مقاومت بلوک ایجاد نشود، لذا میتوان گفت بلوک لیپر فاقد پرتی و یا دارای حداقل پرتی (کمتر از %1) می باشد.

در بلوک های الیاف دار چگونه می توان الیاف داخل بلوک را مشاهده کرد؟
پاسخ

اگر لبه های تیز بلوک و یا تکه ای از بلوک را در زیر نور قرار دهیم پرز های ریزی در سطح آنها قابل مشاهده می باشد که این پرزها همان الیاف به کار رفته در تهیه بلوک می باشند.

تفاوت بلوک لیپر با بلوک هبلکس و  بلوک های clc ، Aac چیست؟
پاسخ

 

انواع بلوک سیمانی سبک

 

بلوک سبک بتن گازی (بلوک Aac , clc و بلوک هبلکس)

بلوک بتن سبکدانه (بلوک سبک لیپر)

 

 

مزایای بلوک سبک لیپر نسبت به بلوک هبلکس:

 

 - جذب آب بلوکهای سبکدانه ماننده بلوک سبک لیپر مناسبتر از بلوک های بتن گازی ماننده بلوک هبلکس بوده، به این صورت که بلوک های سبک بتن گازی به دلیل دارا بودن ذات تشنگی بلوک قبل از اجرا نیاز به زنجاب شدن کامل (غوطه وری به مدت حداقل 2 ساعت) می باشد که در بلوک های لیپر نیاز به این عمل نیست. در نتیجه در انواع بلوک های لیپر ترک ناشی از خشک شدن آب پلاستر دیده نمی شود.

 

- بلوک سبک لیپر بر خلاف بلوک های بتن گازی ماننده بلوک هبلکس، نیاز به چسب مخصوص نداشته و با هر ملات ماسه سیمان قابل اجرا هستند.

 

- به علت هم جنس بودن ملات و دیوار ساخته شده با انواع بلوک سیمانی سبک لیپر ترک های حاصل از اختلاف ضریب انبساط بین ملات و دیوار که به آن شیرینکیج گفته می شود دیده نمی شود

 

- همچنین به دلیل خلل و فرج بلوک های سبک لیپر چسبندگی لایه آستر نازک کاری بیشتر و همچنین سیمان کاری نما برای اجرای نمای سنگ مناسب تر می باشد.

 

 

50Db افت صوتی در بلوک سبک لیپر یعنی چه؟
پاسخ

در ساختمانی که بلوک سبک لیپر استفاده شده باشد، اگر در بیرون از ساختمان آلودگی صوتی ایجاد شده برای مثال 70Db (سر و صدای خودروها در یک خیابان شلوغ و پر ترافیک) باشد، در داخل ساختمان عایق شده با بلوک لیپر مقدار صوت موجود در فضا 20Db (صدای برگ درختان در نسیم یا یک خانه کاملا ساکت)، خواهد بود.

شدت صوت دسی بل منابع
پاسخ

شدت صوت مبنا یا آستانه شنوایی : 0 دسی بل

صدای تنفس عادی : 10 دسی بل

برگ درختان در نسیم یا یک خانه ساکت : 20 دسی بل

صحبت کردن در فاصله یک متری : 40 دسی بل

زنگ تلفن – ماشین ظرفشویی – همهمه فروشگاه : 60 دسی بل

سر و صدای خودرو ها در خیابان شلوغ و پر ترافیک : 70 دسی بل

سیستم تهویه هوا : 75 دسی بل

جارو برقی – سشوار – ساعت زنگدار – خیابان شلوغ : 80  دسی بل

چمن زن – تردد کامیون – مترو : 90 دسی بل

ارکستر بزرگ : 98 دسی بل

بوق خودرو – فریاد کشیدن – دریل بادی – اره برقی – واکمن با حداکثر بلندی صدا – صدای برخاستن هواپیمای جت از فاصله 300 متری : 100دسی بل

آستانه دردناکی – استریوی خودرو – موسیقی راک از فاصله 2 متری : 120 دسی بل

برخاستن هواپیمای جت از فاصله 100 متری – مته حفاری – مسلسل : 130 دسی بل

شلیک گلوله – آژیر خطر – غرش هواپیمای جت در حین بلند شدن : 140 دسی بل

برخاستن هواپیمای جت از فاصله 25 متری – اوج موسیقی : 150 دسی بل

پاره شدن پرده گوش – محل پرتاب راکت فضایی در موقع بلند شدن : 160-180 دسی بل

نکته:آستانه درد گوش در 120-130 دسی بل می باشد، اما آسیب به اعصاب شنوایی از 85 دسی بل آغاز میگردد.

نکته: سر و صدای فراتر از 80 دسی بل به طور بالقوه خطرناک می باشند. بنابراین چمن زن ها، کنسرت های راک، شلیک گلوله، ترقه ها، هدست ها و هدفن ها، موتورسیکلت ها، تراکتورها، همزن ها و مخلوط کن ها، غذا سازها و اسباب بازی های پر سر و صدا، همگی بیش از 90 دسی بل سر و صدا تولید می کنند و برای سلامت شنوایی مضر می باشند.

الیاف پلی پروپیلن استفاده شده در بلوک لیپر چیست؟
پاسخ

نام این محصول پلی پروپیلن (p.p) و فرمول شیمیایی آن –[CH2-CH(CH3)]n– می باشد. پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترین و اساسی ترین پلیمر های مورد استفاده در دنیا و بزرگ ترین مصرف کننده پروپیلن می باشد.

الیاف پلی پروپیلن دارای ویژگی فشاری خوبی است که ناشی از سختی و سفتی پایین آن است و به آن اجازه می دهد که بعد از اعمال فشار به حالت اولیه خود برگردد و به طور گسترده ای در صنعت هواپیمایی و وسایل کنترل رادیویی به کار می رود که این ویژگی ناشی از قدرت جذب فشار است.

 

آیا در بلوک لیپر شن و ماسه استفاده می شود؟
پاسخ

خیر، در بلوک لیپر به هیچ وجه شن و ماسه استفاده نمی شود. مواد تشکیل دهنده بلوک لیپر : سیمان، دانه صنعتی (پرلیت)، اسکوریا، پومیس و الیاف پلی پروپیلن، آب و افزودنی های دیگر می باشد.

خلاصه نتایج طرح تحقیقاتی طرح اختلاط الیاف پلی پروپیلن با بتن به منظور دستیابی به بتن مقاومتر توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر
پاسخ

نتایج:

استفاده از الیاف پلی پروپیلن 12 میلیمتری با درصد وزنی 0.35 در بتن سبکدانه باعث افزایش حدود 18 درصدی در مقاومت فشاری 28 روزه بتن شده است.

استفاده از این الیاف با درصد وزنی 0.35 برای هر دو طول الیاف 12 و 6 میلیمتری به ترتیب باعث افزایش 15 و 13 درصدی در مقاومت خمشیبتن گردیده است.

به کارگیری الیاف 6 میلیمتری با درصد وزنی 0.35 سبب افزایش 34درصدی در مقاومت کششی برزیلی نمونه ها شده است.

میزان جمع شدگی بتن سبکدانه حاوی الیاف پلی پروپیلن نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص گردید با بکارگیری الیاف با طول 6 میلیمتری با درصد وزنی 0.35 و با در نظر گرفتن میزان روانی و کارائی مناسب بتن تهیه شده بهترین نتیجه حاصل گشته و میزان جمع شدگی بتن سبکدانه را تا حدود 27 درصد در سنین 28 روزه نسبت به نمونه شاهد کاهش می دهد.

افزودن مواد پوزولانی به بتن سبکدانه همراه با الیاف پلی پروپیلن نیز سبب تقویت خواص مقاومتی بتن سبکدانه و باعث بهبود در عملکرد کارائی الیاف در ساختار ماتریس بتن می گردد.

استفاده از الیاف پلی پروپیلن در طرح اختلاط بتن، به طور قابل ملاحظه ای ترک های مویی ناشی از جمع شدگی را کاهش می دهد.

الیاف پلی پروپیلن در محیط های قلیایی ماتریس های سیمانی، عملکرد و دوام بهتری نسبت به سایر الیاف پلیمری دارا می باشد.

 

پرلیت چیست؟
پاسخ

پرلیت منبسط که به اختصار پرلیت گفته می شود هشتمین ماده (عایق) دانه ای سبک در دنیا است که معمولا از سنگ طبیعی آتشفشانی منبسط شده در اثر حرارت ساخته می شود تا تشکیل ساختار سلولی دهد. پرلیت نوعی سنگ سیلیکونی حاصل از گدازه آتشفشان است که طی سوابق به دست آمده از قرن سوم پیش از میلاد شناخته شده و با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود در سال 1940 در آمریکا و در سال 1946 در اروپا مورد بهره برداری قرار گرفته است.

امروزه پرلیت در صنایع مختلف از جمله : ساختمان – نفت – پتروشیمی – نساجی – فیلتراسیون – نظامی – کشاورزی و ... کاربرد های فراوانی دارد.

سنگ پرلیت را نخست خرد و سپس دانه بندی می نمایند. پرلیت دانه بندی شده ابتدا به بخش پیش گرم و از آنجا به داخل کوره هدایت می گردد. دمای داخل کوره میان 100 تا 700 درجه سانتیگراد و بر پایه ترکیب شیمیایی و میزان آب موجود در پرلیت تنظیم می شود. پرلیت در داخل کوره منبسط و به کمک جریان هوا به طرف بالا رسانده می شود. مواد زاید به طرف پایین کوره سقوط می کنند.

کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان :
پاسخ

صنعت ساختمان مصرف کننده عمده پرلیت بوده و خواهد بود. حدود 65 تا 70 درصد از تولید پرلیت در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی پرلیت در بخش های ساختمانی به عنوان قلوه سنگ در تولید بتن، در تهیه ملات، پلاستر، به عنوان عایق نامتراکم در بین دیوارهای بنایی و آجری، به عنوان بخشی از صفحات و پانل های آماده و به عنوان پرکننده و بافت دهنده در رنگ ها بکار می رود.

کاربرد پرلیت در بتن سبک عایق :
پاسخ

مهمترین مصرف پرلیت در ساختمان به عنوان قلوه یا مصالح سنگی در تولید بتن سبک است که برای سقف، کف، دیوارهای جدا کننده و قطعات سبک وزن ساختمانی بکار می رود. بیشترین مورد استفاده از پرلیت به عنوان بتن عایق سقف ساختمانهای مختلف از قبیل بیمارستانها، ساختمانهای اداری، فروشگاه ها، انبار ها و ساختمانهای تولیدی است. بتن پرلیتی خاصیت عایق دما (سرما و گرما) و مقاومت در برابر آتش را یک جا در خود دارد.

 

کاربرد پرلیت در عایق حرارتی:
پاسخ

یکی از مهمترین خواص پرلیت هدایت حرارتی بسیار کم آن است که در کارهای ساختمانی و به خصوص مهندسی سرد خانه ها موارد استفاده فراوانی به وجود آورده است.

ضریب هدایت حرارتی پرلیت منبسط شده بسته به وزن مخصوص آن متفاوت و عموماً پایین است عایق کاری با این ماده در حرارت های پایینتر از950°c معمول است. هدایت حرارتی آن بین 0.28-0.8 متغیر می باشد.

غیر قابل اشتعال بودن از مزیت های دیگر پرلیت است.

مزایای کلی مصالح سبک پرلیتی
پاسخ

1. وزن کم:وزن مخصوص پرلیت 100 Kg/m3 است که در صورت استفاده در مصالح ساختمانی باعث کاهش وزن ساختمان شده و هزینه های ساخت و ساز کاهش می یابد.

2. کاهش ریسک:از آنجایی که نیروی زلزله وارد بر سازه رابطه مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از مصالح سبک پرلیتی نیروی موثر زلزله کاهش یافته و به دلیل وزن سبک آوار تلفات جانی نیز به میزان چشمگیری کاهش می یابد.

3. عایق حرارتی و صوتی: مصالح سبک پرلیتی به دلیل ساختار سلولی خاص خود قابلیت عایقی تا 20 برابر بتن معمولی را دارند. بنا بر آزمایشات انجام شده 1cm اندود پرلیتی از نظر انتقال حرارت با ضخامت 8-10cm دیوار آجری و ضخامت 18cm دیوار بتنی و ضخامت 20cm دیوار سنگی برابری میکند (پرلیت از -296°c تا 1096°c دارای خاصیت عایقی می باشد.) که این خاصیت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و از طرفی کاهش هزینه های تأسیسات ساختمان می گردد، همچنین مصالح پرلیتی تا 8 برابر مصالح بتنی دارای خواص جذب صدا می باشد، بدین معنی که پرلیت به دلیل داشتن شکل مولکولی انگلیسی دارای خاصیت جذبی صوت بالایی تا حدود 160db می باشد که این خصوصیات در دیوارهای پرلیتی نیز مشهود می باشد و یکی از بهترین دلایل برای استفاده از این دیوارها در هتل ها و مدارس و مکانهای امنیتی می باشد.

4. صرفه جویی اقتصادی:با توجه به سبکی و راحتی نصب بلوک های پرلیتی سرعت اجرا تا 3 برابر افزایش می یابد. وزن سبک قطعه، جابجایی آن را تسهیل می بخشد، ساختمان سازی را تسریع می کند و از قیمت اجرا، حمل و نیز تعداد کارگر و مصالح مصرفی می کاهد. همچنین با توجه به روند افزایش قیمت انرژی، عایق بودن بلوک پرلیتی در برابر سرما و گرما علاوه بر صرفه جویی در تجهیز تأسیسات در سطح حرارتی و برودتی، موجب کاهش قابل ملاحظه ای مصرف انرژی خواهد شد.

5. ضد اشتعال: بتن پرلیتی، نسوز است و تا 4 ساعت در برابر تست های آتش انجام شده دوام می آورد. بنابراین برای سقف و کف ضد حریق ایده آل می باشد، همچنین برای دیواره های نازک بتنی پانل های پیش ساخته و سازه های بلوکی عایق و مقاوم در برابر اشتعال مناسب می باشد.

6. ابزار پذیری و میخ خوری: بتن پرلیتی به دلیل ساختار متخلخل دارای قابلیت های ابزار پذیری و نگهداری میخ وارد شده می باشد.

7. ریزش کم: بلوک های پرلیتی نسبت به بلوک های سفالی ریزش کمتری دارد.

8. شات کریت: ملات پرلیتی قابلیت پاشش به انواع سطوح را دارا می باشد.

9. نازک کاری: برای سطح بتن پرلیتی می توان از انواع پوشش مانند: رنگ، گچ، رولکس، کاغذ دیواری و ... استفاده کرد.

10. فساد ناپذیری: پرلیت در مقابل ترکیبات اسیدی و قلیایی مقاوم بوده و PH نزدیک 5.6 دارد.

11. مقاومت: بلوک های پرلیتی دارای مقاومت 84 Kg/cm2 بوده و نیز پایین بودن مدول کشسان این بلوک ها باعث افزایش پریود نوسانی ساختمان و کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان می گردد.

پوکه معدنی چیست؟
پاسخ

گدازه های آتشفشان است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده و اصطلاح علمی آن پومیس یا اسکوریا می باشد. از مهمترین ویژگی این محصول استحکام بسیار بالا در ترکیب با سیمان و وزن بسیار سبک که دارای قابلیت بالای نگهداری آب می باشد موجب مقاومت بتن ساخته شده می شود و اغلب جهت شیب بندی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع پوکه معدنی موجود در ایران:
پاسخ

در ایران دو جنس از پوکه معدنی وجود دارد که بیشترین استفاده را دارد: 1.اسکوریا 2.پومیس

پوکه معدنی قروه (کردستان) از جنس سنگ پا (سیاه خاکستری سبز قهوه ای)

پوکه معدنی بستان آباد (تبریز) 

پوکه دماوند هم بین این دو پوکه است (به رنگ کرم)، که تمامی ویژگی های مثبت هر دو نوع پوکه بالا را دارا می باشد.

در هر دو نوع انواع دانه بندی و انواع وزن سبک و سنگین وجود دارد.مهمترین تفاوت آنها در استحکام آنها است.

پوکه قروه دارای مقاومت بالاتری نسبت به پوکه تبریز می باشد. پوکه تبریز به دلیل داشتن کمی آهک، بتن آن مقاومت کمتری دارد.

اسکوریا: این نوع از پوکه معدنی در نواری از آذربایجان تا کردستان وجود دارد که معادن قروه از مهمترین مخازن این پوکه معدنی می باشد و بیشتر عزیزان در داخل کشور اسکوریا را با نام قروه می شناسند.

پومیس: این نوع از پوکه معدنی در اغلب مناطق البرز خصوصاً البرز مرکزی و بستان آباد تبریز قابل استخراج می باشد.

پوکه لیکا چیست؟
پاسخ

لیکا یا سبک دانه صنعتی از پوسته سرامیکی سبک و هسته ای کندو شکل تشکیل شده که از حرارت دادن گل رس در دمای 1100 تا 1200 درجه سانتیگراد در یک کوره ی چرخان، تولید می شود. گلوله های مدور لیکا هنگام خروج از کوره گردان، در اندازه های حدود 0 تا 32 میلیمتری با چگالی بالک تقریبی 350 Kg/m3 هستند. بنابر مورد استفاده ی لیکا، آن را در اندازه های مختلف تولید می کنند.

واژه لیکا از عبارت Light Expanded Clay Aggregate به معنی دانه رس سبک منبسط شده گرفته شده است. دانه های لیکا از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارتی حدود 1200 درجه سانتیگراد بدست می آیند. دانه های لیکا دارای شکل تقریباً گرد و سطح زبر و نا هموار اند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه های لیکا دارای خلل و فرج ریز و قهوه ای رنگ و بخش داخلی دانه های لیکا دارای بافت سلولی سیاه رنگ می باشد.

آیا در دیوار های ساخته شده با بلوک لیپر ترک ایجاد میشود؟
پاسخ

به علت جذب آب و جمع شدگی مناسب و استاندارد بلوک های لیپر امکان ترک خوردن ناشی از استفاده از بلوک در دیوارهایی که تماماً با بلوک سبک لیپر ساخته شده باشند بسیار بعید است.

آیا نمای expose را در دیوارهای ساخته شده با بلوک لیپر میتوان اجرا کرد؟
پاسخ

بله، بدون هیچ مشکلی قابل اجرا می باشد. تعدادی از پروژه هایی با نمای اکسپوز که با بلوک لیپر کار شده اند در صفحه پروژه های کار شده و مشخصات فنی بلوک لیپر در آلبوم عکسها قابل مشاهده می باشد.

پرسش های شما: آیا بلوک های سبک لیپر برای دیوارچینی در دور باغ برای مثال در مازندران و گیلان مناسب هستن؟ در شرایط بارندگی مشکلی ندارند؟
پاسخ

بله، به دلیل اینکه نوع پوکه صنعتی استفاده شده در بلوک سبک لیپر، عایق بسیار مناسبی در برابر رطوبت بوده و همچنین به دلیل وزن مناسب و دارا بودن کام و زبانه در قالب بلوک لیپر هزینه دیوارچینی مناسبتری نسبت بلوک های سنگین دارد.

 

آیا می توان از نمای سنگ برروی دیوار ساخته شده با بلوک سبک لیپر استفاده کرد؟
پاسخ

به علت اینکه کلیه تولیدات بلوک سبک لیپر مطابق استاندارد 7782 ملی ایران تولید می شود و دارای مقاومت فشاری و جذب آب استاندارد است و همچنین بلوک ها دارای خلل و فرج مناسب برای گیرش سیمان و گچ است، هیچ گونه مشکلی در رابطه با استفاده از سنگ نما برروی بلوک های لیپر وجود ندارد.

پرسش های شما: استحکام بلوک سبک لیپر در برابر ضربه تا چه اندازه است؟
پاسخ

به دلیل وجود الیاف پلی پروپیلن در کلیه محصولات بلوک سبک لیپر و همچنین به دلیل تولید بلوک های سبک لیپر با دستگاههای تمام اتوماتیک و پرس 300 تن و فناوری عمل آوری بلوک ها به وسیله کیورینگ (اتاق بخار)، این محصولات دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و تنها در اثر ضربه پتک احتمال ترک و یا شکستگی وجود خواهد داشت.

 

پرسش های شما: مقاومت محصولات بلوک سبک لیپر در برابر زلزله چقدر است؟
پاسخ

از آنجایی که بلوک سبک لیپر همگی دارای کام و زبانه (نر و مادگی) حجیم می باشند هنگامی که در یک دهنه کار می شود (در صورت اجرای وال پست ها به صورت صحیح) در هنگام زلزله به دلیل قفل شدن بلوک ها در یک دیگر به صورت یک دیوار یک پارچه عمل می کند و از آوار شدن دیوار بر سر ساکنین جلوگیری به عمل می آید.

 

پرسش های شما: آیا محصولات بلوک سبک لیپر برای ساخت سوله کارایی داردند؟
پاسخ

به دلیل اینکه بلوک های لیپر عایق بسیار مناسبی در مقابل برودت و حرارت بوده و همچنین به دلیل مقاومت فشاری بالا و طراحی کام و زبانه در قالب این بلوک ها که باعث ایستایی مناسب در دیوار چیده شده با بلوک لیپر می شود، مناسب برای ساخت سوله می باشند. از رزومه این شرکت در ساخت سوله می توان به کارخانه کوکا کولا تهران، نوشاب و چند کارخانه تولید آرد و همچنین چند پروژه مرغ داری اشاره کرد.

 

پرسش های شما: بهترین پیشنهاد برای قیمت مناسب و مقاوم بر سرما و گرما برای دیوار خارجی یک ویلا چه قطر و با چه جداره ای است ؟ و اینکه یک تریلی چه تعداد با پالت توان بار گیری دارد؟
پاسخ

تمام بلوک های سبک لیپر دارای مقاومت حرارتی بالا (عایق گرما و سرما) طبق آزمایشات مرکز تحقیقات می باشد. گزینه های مناسب برای دیوار خارجی ویلا بلوک لیپر با عرض 14 سانتی متر سه جداره ( SLP14) و یا بلوک لیپر با عرض 15 دو جداره می باشد و یا بلوک با عرض 20 دو جداره می باشند. همچنین ظرفیت هر تریلی 20 پالت می باشد.

 

پرسش های شما: آیا محصولات بلوک سبک لیپر دارای تاییدیه آتش نشانی و مبحث ١٩ و١٨ می باشد؟
پاسخ

کلیه محصولات لیپر دارای تأییدیه مقاومت در برابر آتش به مدت 3 ساعت در دمای 1200 درجه سانتی گراد و همچنین عایق صوت (مبحث 18) مطابق با آزمایشات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی 50 دسی بل می باشد همچنین این شرکت به جای آزمایش برروی پوکه و مواد اولیه و یا نمونه بتن، آزمایش عایق حرارت را (مبحث 19) برروی دیوار ساخته شده از بلوک های سبک لیپر انجام داده است و نتیجه آن اختلاف دمای 18 درجه سانتی گراد در دو طرف دیوار به دست آمده است. کلیه مدارک و مستندات را می توانید در قسمت نتایج بی نظیر آزمایشات در همین وبسایت مشاهده فرمایید.

پرسش های شما: آیا می توان برای تأیید عایق صوت در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از بلوک دو جداره لیپر به جای سه جداره استفاده کرد؟
پاسخ

با توجه به این که در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان الزامات لازم برای صدور عایق صوت دیوار جداکننده بین واحدها باید حداقل ۵۰ دسیبل باشد و بلوک لیپر 15 دو جداره تنها بلوکی می باشد که با دو جداره (سه حفره) موفق به دریافت 50 دسیبل افت صوتی در سایت آکوستیک مرکز تحقیقات و مسکن گردیده است ازین پس می توانید به جای استفاده از بلوک سه جداره و چهار جداره، از بلوک دوجداره لیپر با وزن کمتر و قیمت مناسب تر استفاده کنید.

پرسش های شما: برای دیوار داخلی و خارجی به ازاء هر مترمربع به تفکیک چند عدد بلوک لازم داریم؟
پاسخ

تعداد بلوک مورد نیاز برای هر متر مربع دیوار با احتساب ملات بین رج ها برای کلیه بلوک ها بجز بلوک SLP14، 11 عدد و برای بلوک SLP14، 9 عدد محاسبه میگردد، ( بدون احتساب ملات بین رج ها برای کلیه بلوک ها 12.5 عدد و برای بلوک SLP14، 10 عدد محاسبه شود.) برای مثال اگر 200 متر مربع متراژ دیوار باشد، برای کلیه بلوک های سبک لیپر به جز بلوک SLP14، 2200= 11 x 200 و برای بلوک SLP14 سه جداره  1800= 9 x 200  عدد محاسبه می گردد.

نکته: اگر برای مثال متراژ زیر بنا 2000 متر مربع باشد باید معمولاً مساحت زیر بنا در عدد 2 ضرب شود تا مساحت حدودی دیوار بدست آید. که محاسبه متراژ دیوار  به شکل 4000= 2 x 2000  می شود و تعداد بلوک لازم برای دیوار برای کلیه بلوک ها 44000 = 11 x 4000 و برای بلوک SLP14 سه جداره 36000 = 9 x 4000 عدد می باشد. معمولا برای سرویسهای بهداشتی از بلوک LP7 و یا LP10 و برای دیوارهای داخلی LP10 و یا SLP10 و برای دیوار های خارجی، نما و یا بین دو واحد از بلوک های LP15 ، SLP14 و یا LP20 استفاده می شود.

پرسش های شما: آیا بلوک سبک SLP14 لیپر برای دیوار چینی دور یک ساختمون ۲ طبقه اسکلت بتنی در استان خوزستان و یا جنوب کشور مناسبه؟
پاسخ

با توجه به دمای بالای هوا در بخش اعظم ماه های سال در استان خوزستان و سایر استانهای جنوبی کشور، بلوکSLP14 لیپر، گزینه بسیار مناسبی برای اجرا در دیوار های محیطی ساختمان می باشد. زیرا این بلوک قوی ترین عایق حرارت در ایران بوده و می تواند الزامات بحث 19 را به بهترین نحو رعایت کند.

 

پرسش های شما: بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات چیست؟
پاسخ

 

برای ساخت و ساز در ایران بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات تولید نمی شود.


تفاوت بلوک فوق سبک با بلوک سبک در چیست؟
پاسخ

بلوک های فوق سبک در وزن چگالی مقاومت فشاری و مواد تشکیل دهنده با بلوک های سبک متفاوت می باشد سابقاً این شرکت در سالهای ۹۱ و ۹۲ بلوکهای فوق سبک را به صورت انحصاری در کشور تولید میکرد اما به علت گرانی مواد اولیه درحال حاضر فقط به صورت سفارشی تولید می کند.

 

مواد تشکیل دهنده انواع بلوک ساختمانی در بازار چیست؟
پاسخ

در بلوک های ساختمانی شرکت های مختلف مواد تشکیل دهنده متفاوتی استفاده می شود. از گذشته تا کنون مواد تشکیل دهنده بلوک ها در ایران شامل انواع سیمان، انواع پوکه معدنی قروه، پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی دماوند با نام‌های پومیس ، اسکوریا، کرپ و انواع پوکه صنعتی مانند پرلیت و یا دانه لیکا و همچنین سنگدانه های طبیعی مانند شن و ماسه استفاده شده است . شرکت انواع بلوک سیمانی سبک لیپر در سال ۱۳۸۸ شروع به استفاده از دانه صنعتی پرلیت برای عایق کردن و سبک کردن بلوک ها کرد، پس از سالها تجربه و تحقیق شرکت بلوک سبک لیپر به عنوان پیشرو در تولید محصولات سبک بتنی با ترکیب مواد جدید و انواع پوکه های معدنی و صنعتی افزودن موادی مانند الیاف پروپیلن و میکروسیلیکا موفق به تولید نسل جدیدی از بلوک های سبک عایق گردید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به قسمت مشخصات فنی بلوک لیپر مراجعه فرمایید.

 

آیا بلوک سیمانی و بلوک بتنی یکی هستند؟
پاسخ

بله هر دو بلوک یکی هستند.

هزینه ارسال بلوک سیمانی چقدر است؟
پاسخ

بستگی به نوع شهر و نوع ماشینی که بارگیری انواع بلوک های سبک سیمانی با آن انجام می‌گیرد متفاوت است بلوک های ساختمانی که شرکت لیپر توسط خاور، تک، جفت، تریلی کفی، تریلی لبه دار ،  ترانزیت در دو نوع فله و بسته بندی شده به تمام شهرهای ایران ارسال می گردد.

 

 

برای دیوار چینی ساختمان کدامیک از انواع بلوک سبک مناسب است؟
پاسخ

برای دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان می توان از انواع بلوک سبک لیپر با ضخامت های مختلف استفاده کرد معمولاً برای دیوارهای خارجی بلوک سبک ها با عرض ۱۵ سانتی متر و یا بیشتر استفاده می گردد و برای دیوارهای داخلی بلوک سبک هایی با عرض ۱۰ ویا ۷ سانتی متر و برای سرویس ها معمولاً بلوک های سبک با عرض ۷ سانتیمتر استفاده می گردد.

همچنین بلوک های سبک عرض ۱۰ سانت و ۱۵ سانت به دو نوع دو جداره )لیپر( و سه جداره (سوپر لیپر) تقسیم می‌شوند که میتوان در انواع دیوارهای ساختمان استفاده کرد.

 

آیا بلوک سیمانی سبک عایق صوت است؟
پاسخ

 بله، بلوک سیمانی سبک لیپر، عایق فوق العاده صوتی است.

شرکت بلوک سیمانی سبک لیپر، اقدام به ساخت دیوار کامل با بلوکهای سبک عرض 15 سانتی متر سه سوراخه در سایت بخش آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کرده است (مشابه آنچه در ساختمانها به صورت واقعی کار می شود.) این دیوار پس از طی زمان مناسب در اتاقک تست، موفق به ایجاد 50 دسی بل افت صوتی در دو طرف دیوار شده است. طبق آزمایش شماره 5/148/1 اتاق آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که برروی بلوک ضخامت 15cm (دو جداره) صورت گرفته، این بلوک میتواند 50db (دسی بل) افت صوتی ایجاد کند که در مقایسه با نمونه های مشابه، بی رقیب است و بدیهی است که بلوک های سبک عرض 20cm (دو جداره) و 14cm (سه جداره)، مقاومت بیشتری در مقابل صدا خواهند داشتلازم به ذکر است که انواع بلوک های سبک لیپر عایق حرارت و مقاوم در برابر آتش هستند.