فروشگاه لیپر AR | EN

02171178

پروژه ها / شناسه خبر: 80771
|

100 برج و 16 بیمارستان در پهنه گسل های تهران ساخته شده اند...

100 برج و 16 بیمارستان در پهنه گسل های تهران ساخته شده اند...

رئیس مرکز تحقیقات و مسکن با ارایه جزئیات طرح ممنوعیت ساخت ساختمان های مهم در پهنه گسل های اصلی فرمودند که 100 عدد برج و 16 عدد بیمارستان برروی پهنه گسل های شهر تهران قرار دارد که باید ایمن سازی شوند.

محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهر سازی و رئیس مرکز تحقیقات و مسکن، در مورد طرح ممنوعیت ساخت ساختمان های مهم  به روی پهنه گسل های اصلی شهر تهران فرمود که: تجارب زلزله ها نشان می دهد که بیشترین خسارت در پهنه گسل ها اتفاق می افتد. قبل تر اعلام شده بود که ساخت ساختمان های مهم در پهنه گسل ها ممنوع است اما محل وجود این گسل ها نا مشخص بود.

در ادامه فرمود: اگر چه مطالعات پایه انجام شده بود اما اینکه پهنه های گسل های اصلی کجاست؟، مشخص نگردیده بود. در سال 95 مرکز تحقیقات با همکاری سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران و دیگر دستگاه ها، محل دقیق پهنه گسل های اصلی را تعیین کرد. بر اساس این مطالعات طرح ممنوعیت ساخت ساختمان های مهم در پهنه گسل های اصلی در شهر تهران به تصویب شورای عالی رسید آقای جهانگیری آن را ابلاغ کرد و در نهایت به اجرا در آمد.

 

از جزئیات این مصوبه میتوان گفت: حدود 26 کیلومتر مربع از مساحت شهر تهران از 700 کیلومتر مربع در پهنه گسل های اصلی قرار گرفته اند. که  ساختن ساختمان های مهمی مانند برج 12 طبقه یا بیشتر، بیمارستان، انبار نفت یا پمپ بنزین در این پهنه ها ممنوع میباشد.

 

همچنین محدودیتی برای ساخت ساختمان های مهم، متوسط و کم وجود ندارد. اما شروط ساخت این ساختمان ها در پهنه گسل های اصلی متفاوت و سختگیرانه است. هم اکنون محل پهنه گسل ها در سایت وزارت راه و مسکن و شهر سازی قابل مشاهده می باشد.

حدود 900 پرونده برج در تهران مفتوح شده که  حدود 600 و خورده ای برج ساخته شده و یا در حال ساخت می باشد که از این تعداد حدود 100 برج در پهنه گسل ها واقع شده اند.

و همچنین 16 بیمارستان در تهران به روی این پهنه ها قرار گرفته اند که این ساختمان ها باید کاملا مقاوم سازی کنند و اگر برای وزارت بهداشت امکان دارد نسبت به جا به جایی آنها اقدام کنند این مسئله برای پمپ بنزین ها، انبار های نفت و ... نیز صدق می کند.

همچنین برای 100 برجی که به روی پهنه گسل قرار گرفته اند باید بررسی ایمنی و آموزش ایمنی برای ساکنین انجام پذیرد.

در ادامه شکرچی زاده فرمود: آنچه اکنون شهرداری تهران ابلاغ کرده این است که در وهله اول اجازه ساخت با مشخصات ذکر شده در پهنه گسل ها داده نشود.

شکرچی زاده اثر طرح ممنوعیت ساخت ساختمان های پر اهمیت در پهنه گسل های اصلی تهران را بلند مدت دانست و فرمود: زلزله تهران ممکن است الان اتفاق بیافتد یا ممکن است تا 200 سال آینده نیز رخ ندهد، نمی شود برای آن زمان تعیین کرد بنابراین باید برای آینده برنامه ریزی کرد. در بسیاری از کشور ها که از سال های قبل اقدام کرده اند، پهنه گسل های اصلی پاک است و یا فضای سبز و یا ساختمان های کم ارتفاع در این پهنه ها ساخته شده است که این اقدام در دراز مدت نتیجه خواهد داد و در مدارک فنی کشور ثبت می شود تا در این مناطق ساخت و ساز صورت نگیرد.

شکرچی زاده در مورد محل گسل ها گفت: پهنه گسل ها در تمام نقاط شهر توزیع شده، گسل شمال تهران، شرق تهران، گسل ری، گسل های غرب تهران از جمله گسل هایی هستند که در تهران وجود دارند.

شکرچی زاده به اجرای این طرح در سایر نقاط ایران نیز اشاره کرد و افزود: بعد از مصوبه تهران قرار بر آن شد که این اتفاق در شهرهای تبریز، کرمان، کرج و مشهد نیز اتفاق بیافتد، که خوشبختانه برای همه انجام شد.

 

وی افزود: این مطالعات در ۶ کلان شهر انجام شده و حدود ۲۵ شهر بزرگ دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

 

منبع: "صما"

captcha