فروشگاه لیپر AR | EN

02171178

پروژه ها / شناسه خبر: 80769
|

قطع برق حوادث آسانسور را افزایش داد/ شهروندان برنامه قطع برق را جدی بگیرند

قطع برق حوادث آسانسور را افزایش داد/ شهروندان برنامه قطع برق را جدی بگیرند

سخنگوی سازمان آتش نشانی با بیان اینکه قطعی برق سبب افزایش حوادث ناشی از آسانسور میشود درعین حال هشدار داد که شهروندان با رعایت برخی از موارد می توانند تا حدی از حوادث ناشی از آسانسور در امان باشند.

جلال ملکی، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: تجربه ثابت کرده ‌است که اساسا در زمان قطع برق حوادث ناشی از آسانسور افزایش مییابد و با توجه به اینکه با قطعی برق در کشور مواجه هستیم ، قطعا حوادث ناشی از آسانسور نیز افزایش می ‌یابد، اما در حال حاضر آمار دقیقی درباره میزان این حوادث در دسترس نیست و گمانه ‌زنی ما درباره افزایش حوادث آسانسور ناشی از تجربه ‌های گذشته است.

وی گفت: به عنوان مثال چنانچه قطع برق در زمان استراحت شهروندان صورت بگیرد، حوادث کاهش پیدا می‌ کند این درحالی است که در زمان پیک تردد شهروندان، احتمال افزایش حوادث آسانسور به دلیل قطع برق افزایش پیدا می‌ کند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی هشدار داد : در زمان قطع برق، چنانچه فردی در آسانسور محبوس شده باشد، لازم است که حتما با سازمان آتش نشانی تماس گرفته و نباید با روش ‌های غیر تخصصی و کمک گرفتن از افرادی که صلاحیت ندارند در جهت خروج از آسانسور اقدام کند.

ملکی در ادامه با تاکید بر اینکه متاسفانه عدم اطلاع رسانی صحیح سبب شده است که حوادث ناشی از آسانسور به دلیل قطع برق افزایش یابد گفت: به عنوان مثال برخی از شرکت ‌های نصب آسانسور برای اینکه از زیر بار مسئولیت خود فرار کنند، کلید یدک را در اختیار سرایدار قرار می‌ دهند، این درحالی است که این مهم نیاز به رعایت یکسری موارد ایمنی دارد که عدم رعایت آنها سبب می ‌شود که حوادث ناشی از آسانسور افزایش پیدا کند و حتی حوادث مرگبار داشته باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تاکید کرد: به عنوان مثال یکی از نکات حائز اهمیت این است که چنانچه فردی در آسانسور محبوس شد لازم است که حتما برق ساختمان‌ ها قطع شود چرا که امکان دارد پس از باز کردن در و پیاده شدن بعضی افراد وزن آسانسور به حالت استاندارد و اولیه خود بازگردد و مجددا آسانسور وصل شود و شروع به حرکت کند و این اتفاق می ‌تواند مجددا حادثه دیگری را رقم بزند.

ملکی تاکید کرد: برخی از آسانسورها سیستمی دارند که وقتی به طبقه ‌ها نزدیک می‌ شوند این امکان وجود دارد که آسانسور در خود آن طبقات توقف کند و این ویژگی است که باید در هنگام نصب آسانسور در ساختمان ‌ها از شرکت ‌ها خواسته شود تا آن را به آسانسور اضافه کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با تاکید بر اینکه نمی توان راهکار قطعی برای جلوگیری از بروز حوادث ناشی از قطع برق در آسانسور اتخاذ کرد تاکید کرد: به عنوان مثال ازجمله راهکارهای اصلی برای جلوگیری از رقم خوردن این حوادث، نصب برق اضطراری آنلاین در ساختمان‌ ها است که با توجه به هزینه ‌بر بودن این مهم، عموما در ساختمان‌ های مسکونی چنین مساله ای رعایت نمی شود و صرفا در مراکز تجاری مهم و یا بیمارستان‌ ها، برق اضطراری آنلاین وجود دارد.

وی گفت: بنابراین برای جلوگیری از حوادث شهروندان باید با مطالعه برنامه قطعی برق که توسط اداره برق صادر شده است، سعی کنند که در آن زمان ‌ها از تردد خودداری کنند.

ملکی در ادامه تاکید کرد: به طور کلی حوادث ناشی از آسانسور در کشور بسیار بالا است، اما متاسفانه پرداختن به این مساله و اطلاع رسانی پیرامون آن کم است و صرفا در برخی از موارد خاص نظیر قطع برق، رسانه ‌ها به این موضوع به صورت مقطعی می ‌پردازند، این در حالی است که لازم است همیشه به این موضوع پرداخته شود تا سازمان‌ های ذیربط و نظارتی در این زمینه چاره اندیشی کنند.

منبع: "صما"

captcha