فروشگاه لیپر AR | EN

02171178

پروژه ها / شناسه خبر: 80756
|

ناآگاهی دلیل پافشاری عده ای به لغو آیین نامه کنترل ساختمان

ناآگاهی دلیل پافشاری عده ای به لغو آیین نامه کنترل ساختمان

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهر سازی با بیان اینکه در آیین ‌نامه جدید کنترل ساختمان جایگاه اعضای نظام کاردانی به شکل مطلوبی دیده‌ شده است؛ گفت: دغدغه وزارت راه بازگرداندن تمام سازمان‌ ها به جایگاه اصلی خود است.

ناآگاهی، دلیل پافشاری عده‌ ای به لغو آیین ‌نامه کنترل ساختمان/ نظام‌ مهندسی از جایگاه اصلی خود عدول کرده است حامد مانی ‌فر ضمن بیان مطلب فوق با بیان اینکه یکی از مباحث مهم در آیین‌ نامه ساختمان تبیین جایگاه‌ های سازمان ‌ها در حوزه ساخت‌ و ساز‌ است گفت: یکی از دلایل پافشاری بر لغو اصلاحیه این آیین نامه از سوی برخی به علت ناآگاهی در خصوص متن این آیین نامه است و به طور یقین می توانم بگویم اغلب مهندسان متن آیین‌ نامه را به ‌درستی و با دقت مطالعه نکرده‌ اند.

مانی فر با بیان اینکه ساخت ‌و ساز بی‌ کیفیت محصول چرخه معیوب ساخت و ساز است تاکید کرد: سازمان نظام ‌مهندسی باید به جای اصلی خود بازگردد .بنده در تمام سطوح مختلف نظام ‌مهندسی فعالیت کردم و متاسفانه تاکنون نظام‌ مهندسی تا این اندازه از جایگاه اصلی خود عدول نکرده بود.

وی در ادامه گفت: همه باید مطیع قانون باشند و در این خصوص قانون حد و حدود سازمان نظام‌ مهندسی و نظام کاردان‌ ها را به‌ وضوح مشخص کرده است و شخص وزیر نیز برای تبیین جایگاه این دو سازمان تلاش فراوانی کرده است و وزارت راه و شهر سازی به‌ هیچ‌ عنوان ارزش سازمان کاردان ‌ها را کمتر از سازمان نظام ‌مهندسی نمی ‌داند.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهر سازی با بیان اینکه وزارت راه و شهر سازی اعتقادی به تضعیف و یا حذف سازمان ‌هایی مانند سازمان کاردان ‌ها را ندارد خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهر سازی به در آیین‌ نامه کنترل ساختمان حامی سازمان کاردان ‌ها است؛ زیرا کشور همان ‌طور که به یک مهندس حرفه ‌ای نیاز دارد به تکنسین، کاردان و حتی کارگر حرفه ای نیاز دارد.

این مسئول در گردهمایی روسای نظام کاردان ها با بیان اینکه دغدغه ‌ها و چالش ‌های اعضای سازمان نظام کاردان ‌ها به‌ طور کامل شنیده شد خاطرنشان کرد: مقرر شده است هر ماه نشستی با اعضای شورای مرکزی کاردان ‌ها و وزارت راه و شهر سازی برگزار شود. تا این سازمان نیز به بیان مشکلات خود بپردازند.

وی همچنین در خصوص یکی از تقاضای سازمان کاردان ‌ها در خصوص برگزاری آزمون‌ های حرفه‌ای اعضای کاردان ‌ها گفت: وزارت راه و شهر سازی همواره از این موارد استقبال کرده است ، باید مشخص شود که آیا سازمان نظام کاردانی قابلیت برگزاری این آزمون ‌های را دارد یا نه بنابراین شورای مرکزی سازمان نظام کاردان ‌ها می‌ تواند این درخواست را برای وزارت خانه ارسال کند.

وی درنهایت گفت: به ‌هیچ‌ عنوان هیچ‌ کس در بدنه وزارت راه و شهر سازی به دنبال تضعیف سازمان نظام کاردانی از چرخه ساخت ‌و ساز نیست و در اصلاح آیین ‌نامه کنترل ساختمان این بخش به ‌خوبی دیده‌ شده است.

 

صما

 

captcha