فروشگاه لیپر AR | EN

02171178

پروژه ها / شناسه خبر: 80749
|

آخرین وضعیت سامانه مربوط به خانه ‌های خالی

آخرین وضعیت سامانه مربوط به خانه ‌های خالی

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در حال انتخاب مشاور برای طراحی سامانه جامع املاک کشور هستیم و راه‌ اندازی آن زمان ‌بر خواهد بود.

حمیدرضا عظیمیان اظهار کرد: حدود ۵ ماه پیش مسئولیت راه ‌اندازی سامانه جامع املاک کشور به ما واگذار شده و باید هزینه های آن را بر عهده بگیریم. به تازگی کار را آغاز کرده ‌ایم و در حال انتخاب مشاور هستیم. قرار است کلیه اطلاعات برخط املاک کشور در این سامانه ثبت شود که یکی از آن موارد، موضوع خانه‌ های خالی است.

وی افزود: راه‌ اندازی این سامانه مقداری طول می‌ کشد؛ چرا که باید دستگاه‌ های دیگر از جمله شهرداری‌ ها، اداره ثبت و دارایی کمک کنند. در این سامانه جامع قرار است اطلاعات تمام زمین ‌ها و ساختمان‌ های مسکونی کشور ثبت شود. موارد استفاده متعددی هم دارد که یکی از آنها وضع مالیات بر خانه‌ های خالی است.

عظیمیان با بیان این ‌که نمی ‌توانیم زمان دقیقی برای راه‌ اندازی سامانه مشخص کنیم گفت: باید معماری این سایت را طراحی کنیم. برای آن نیاز به مشاور کار بلد داریم. ظرف دو هفته آینده مشاور را انتخاب می ‌کنیم بعد آنها معماری سامانه را طراحی می ‌کنند. سپس نسبت به نوشتن برنامه و خرید تجهیزات اقدام خواهیم کرد. هنوز اسم مشخصی هم برای سامانه انتخاب نشده است. فعلا با عنوان سامانه جامع املاک کشور آن را می‌ شناسیم که شاید بعدا اسم آن تغییر کند.

به گزارش ایسنا، برای ایجاد تعادل در وضعیت خانه‌ های خالی، سازمان امور مالیاتی، دریافت مالیات از خانه‌ های خالی را در چارچوب اصلاحات قانون مالیات ‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و در قالب حکم ماده (۵۴)، در دستور کار قرار داد. طبق این ماده، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به عنوان «واحد خالی» شناسایی می ‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات به نسبتی از مالیات بر اجاره خواهند شد، با این حال مالیات واحدهای خالی در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم برابر مالیات متعلقه و سال چهارم و به بعد یک و نیم  برابر مالیات متعلقه خواهد بود.

گفتنی است مالیات بر خانه ‌های خالی تا پایان سال ۱۳۸۰ به موجب مواد (۱۰) و (۱۱) قانون مالیات ‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ اخذ می‌ شد، اما با توجه به برخی اشکالات قانونی و اجرایی آن بویژه اشکالات مربوط به شناسایی خانه‌ های خالی و ارزش ‌گذاری در چارچوب اصلاحات قانون مالیات ‌های مستقیم در سال ۱۳۸۰ لغو شد.

علی چگنی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی ۲۶ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ گفته بود: کارهای ایجاد سامانه املاک و اسکان در حال انجام است. وزیر راه و شهر سازی در ماه‌ های اخیر طی حکمی مسئولیت ایجاد این سامانه را به سازمان ملی زمین و مسکن محول کرده اند. بخشهای مختلف وزارتخانه نیز با آن دوستان همراهی و هماهنگی می کنند.

ایسنا

 

captcha