فروشگاه لیپر AR | EN

02171178

پروژه ها / شناسه خبر: 80735
|

بی ‌توجهی شهرداری و نظام ‌مهندسی به اجرای مقررات ملی

بی ‌توجهی شهرداری و نظام ‌مهندسی به اجرای مقررات ملی

بی ‌توجهی شهرداری و نظام ‌مهندسی به اجرای مقررات ملی قرار نیست هزینه بهینه‌ سازی انرژی از بودجه دولتی تامین شود

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها، به عنوان یکی از بخش هایی که به شدت منجر به اتلاف انرژی در ساختمان ها می شوند، یک الزام اساسی است.

بر همین اساس به عقیده نمایندگان مجلس، توجه به این مهم ابتدا باید از سوی طراحان، مهندسان و سازندگان در جریان ساخت و اجرای ساختمان ها مورد توجه قرار گیرد. همچنین درخصوص ساختمان های موجود مسکونی و اداری نیز باید ملاحظات فنی درخصوص کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها اجرایی شود.

در ایران بیست برابر انرژی بیشتری از حد موردنیاز مصرف می شود

در همین راستا عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه مصرف انرژی در ایران به اندازه کشور چین است گفت: این در حالی است که کشور ما معادل با یک بیستم جمعیت چین، جمعیت دارد.

سید هادی بهادری با بیان اینکه در ایران بیست برابر انرژی بیشتری از حد مورد نیاز مصرف می شود، ادامه داد: این نشان می دهد که ما می توانیم مصرف انرژی خود را به یک بیستم کاهش دهیم و در مصرف انرژی خود صرفه جویی کنیم.

وی ساختمان ها را یکی از بخش های مهم در زمینه کاهش مصرف انرژی دانست و افزود: ساختمان های ما حدود 70درصد از انرژی تولید شده را تلف می کنند و این در حالی است که می توان به راحتی جلوی این تلفات انرژی را گرفت و این موضوع به ویژه در ساختمان های دولتی بیشتر به چشم می آید.

 

غفلت از مقررات ملی در صدور پایان کار ساختمان ها

بهادری با تاکید بر اینکه با گذشت حدود 20 سال از تدوین مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، هنوز این مبحث آنطور که باید شکل عملیاتی به خود نگرفته است بیان کرد: متاسفانه کنترل و نظارت زیادی روی اجرای مباحث مقررات ملی وجود ندارد و در هنگام صدور پایان کار ساختمان ها، شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی به این مهم توجه نمی کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: این در حالی است که می توان به راحتی با رعایت بعضی از ملاحظات فنی، مصرف انرژی را در ساختمان ها به شدت کاهش داد. یعنی در بحث سیستم تولید انرژی، دودکش ها، دیوارهای خارجی و عایق بندی بین سقف پشت بام ها این موضوع بسیار مهم است و در بسیاری از جاها می توان با رعایت برخی ملاحظات، مصرف انرژی را در ساختمان ها کاهش داد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه دستورالعمل هایی که به تازگی در حوزه انرژی ابلاغ شده، اجرایی شود، گفت: به قدری مصرف انرژی در کشور ما بالا و بی رویه است که هر قدمی و هر حرکتی می تواند به کاهش درصدی از مصرف انرژی کمک کند.

بهادری با بیان اینکه صحبت های زیادی درباره مصرف بی رویه سوخت و بنزین در کشور وجود دارد، اما درباره جلوگیری از اتلاف گاز کمتر تلاش می شود، گفت: باید بدانیم که اهمیت گاز هم کمتر از بنزین نیست و در ساختمان ها گاز در حد بسیار وسیعی تلف می شود.

نبود یک الزام در بخش کاهش مصرف انرژی

وی با اشاره به اینکه در کمیسیون تلفیق، بحثی در رابطه با این مطرح شد که دستگاه های دولتی اعم از وزارتخانه ها و ادارات از محل اعتبارات عمرانی خود برای کاهش مصرف انرژی هزینه کنند و ساختمان های خود را در برابر مصرف انرژی مقاوم سازی کنند، گفت: متاسفانه آرای اعضای کمیسیون تلفیق مجلس درباره این طرح به حد نصاب یعنی به دوسوم نرسید و به همین دلیل از دستور کار خارج شد.

بهادری در پاسخ به اینکه بودجه لازم برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها از کدام محل باید تامین شود تصریح کرد: در حال حاضر هم دستگاه های دولتی می توانند این کار را انجام دهند و منعی برای این کار وجود ندارد.

وی با انتقاد از نبود یک الزام در این بخش گفت: مسئله این است که تا وقتی یک الزام در این زمینه وجود نداشته باشد، معمولا در کشور ما توجهی به این امر نمی کنند، وگرنه در حال حاضر هم آیین نامه ها و الزاماتی در این راستا وجود دارد، اما چنین نیست که اجباری و الزامی باشد.

لزوم توجه مجریان و مهندسان به لازم الاجرا بودن مبحث 19

همچنین دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بخشی از نظام فنی و اجرایی ساختمان، مربوط به تنظیم مقررات ملی ساختمان و نیز الزامی شدن اجرای مقررات ملی ساختمان است، گفت: مبحث 19 مربوط به بحث کنترل مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها است.

سید ابوالفضل موسوی مبحث 19 را جزو ملزومات ساخت و ساز دانست و بیان کرد: همه پیمانکاران و مجریان و مهندسان باید در طراحی و اجرای ساختمان های خود، این مقررات را اجرایی کنند و توجه به این مقررات لازم الاجرا باشد.

وی لازم الاجرا بودن این قانون را امری کاملا منطقی و قانونی برشمرد و اظهار داشت: به طور قطع اگر این اقدام انجام شود، اقدامی کاملا منطقی و قانونی است و بنابراین باید از اجرای قوانینی که در همین رابطه وضع شده، حمایت شود.

موسوی با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس به عنوان یک کمیسیون تخصصی این موضوع مهم را پیگیری می کند، درخصوص راهکار تامین بودجه لازم برای اجرایی شدن بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها عنوان کرد: سازندگان و طراحان باید در نظام طراحی و نظام اجرای ساختمان، این موضوع را رعایت کنند.

قرار نیست دولت برای بهینه سازی انرژی بودجه اختصاص دهد

این نماینده مجلس در عین حال با بیان اینکه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها موضوعی نیست که قرار باشد دولت برای آن بودجه اختصاص دهد و هزینه لازم برای این منظور از محل بودجه دولتی تامین شود، گفت: ساختمان های دولتی هم می توانند از محل صرفه جویی انرژی، اقدام به اجرایی کردن مبحث 19 مقررات ملی کنند.

وی تاکید کرد: این وظیفه دولت و تکلیف همه دستگاه ها و نهادهای اجرایی است که از محل هزینه های جاری خود اقدامات لازم را انجام دهند و ردیف جداگانه ای برای این منظور گذاشته نشده است.

 

کلیدواژه

بهینه سازی مصرف سوخت

اتلاف انرژی

نظام مهندسی

سازمان نظام مهندسی

رئیس نظام مهندسی

بلوک سبک لیپر

شرکت بلوک

بلوک سبک

بلوک لیپر

بلوک

بلوک بتنی

بلوک پوکه ای

بلوک سبک Aac

انواع بلوک

فروش بلوک

بلوک سبک بتنی

قیمت بلوک سبک

بلوک سیمانی لیکا

بلوک سبک هبلکس

بلوک دیواری

بلوک شیشه ای

قیمت بلوک لیکا

بلوک سبک استاندارد

تولید بلوک سیمانی

بلوک لیکا

بلوک سبک سیمانی

سوالات مربوط به مصالح ساختمانی

قیمت بلوک دیواری

قیمت بلوک سیمانی دیواری

بلوک سیمانی

بلوک سبک clc

فروش بلوک سبک

قیمت بلوک

تولید بلوک سبک

خرید بلوک سبک

مبلغ

درباره بلوک ست شود

نمایندگی لیپر

اعطای نمایندگی

کارخانه

تولید کارخانه

نظرات

مسکن

مصالح ساختمانی

نظرات در باره ما

در باره ما

مقاوم سازی

استاندارد

نوسازی مسکن

نوسازی

پروزه ها

وزارت راه، مسکن و شهرسازی

وزیر راه و شهرسازی

مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی

ایمنی زلزله

ایمنی درزلزله

لیکا

بلوک سبک لیکا

معایب بلوک سبک لیکا

قیمت بلوک سبک لیکا

گواهینامه های بلوک لیپر

لیپر

captcha